Výpadok elektriny – postrach pre liahniarov

Výpadok elektriny môže zabiť kompletne všetky vajíčka vo vašej liahni

Výpadok elektriny a ako zachrániť násadové vajcia pri výpadku elektriny – skúsenosť s teplou vodou a starou batériou

Pre úspešné liahnutie hydiny v umelých liahniach a následný odchov malých kuriatok je nevyhnutné zabezpečiť stabilné teplo. Väčšina dnešných liahní je vybavená elektrickými výhrevnými systémami, ktoré spolupracujú s digitálnymi alebo mechanickými termostatmi na presnú reguláciu teploty. To všetko funguje skvele… kým ide elektrina.

Výpadok elektriny môže zabiť  kompletne všetky vajíčka vo vašej liahni

Keď sa v obecnom rozhlase ozvalo hlásenie, že nasledujúci deň dôjde k výpadku dodávky elektrickej energie v trvaní približne 12 hodín, prešiel mnou šok. V liahni som mal práve uložené násadové vajcia v pokročilom štádiu inkubácie a každá strata tepla mohla znamenať katastrofu. Po prvotnom zdesení som si položil zásadnú otázku: Ako nahradiť teplo z elektriny bez toho, aby som prišiel o celý liahnuci cyklus?

Improvizácia – sila chovateľa

Riešenie sa nakoniec ukázalo byť prekvapivo jednoduché a praktické – hrnce s horúcou vodou. Moja liaheň má objem 250 litrov, čo mi umožnilo bezpečne umiestniť aj 8-litrový hrniec naplnený vriacou vodou s pokrievkou. Tá slúžila na spomalenie úniku pary, pretože príliš veľká vlhkosť by mohla vajíčkam tiež uškodiť.

Okrem toho som hneď po ohlásení výpadku siahol po staršej, ale spoľahlivej autobatérii, ktorú používam v zime ako záložnú pre auto. Bola nabitá a pripravená. Stačilo ešte upraviť termostat, aby fungoval na 12-voltové napätie. Našťastie mám doma viacero náhradných termostatov a jeden z nich bol priamo určený pre takéto napätie.

Termostat som pripojil k batérii a čidlo som umiestnil priamo medzi vajíčka, aby som mal čo najpresnejší údaj o vnútornej teplote. V prípade potreby som mohol ručne regulovať teplotu v liahni – pootvorením dvierok viac, alebo menej, podľa toho, ako sa teplota správala. A čo je najdôležitejšie, všetko fungovalo.

Výsledky nad očakávania

Samotný hrniec horúcej vody vydržal ohrievať liahňové prostredie viac než tri hodiny. Každé tri hodiny som teda znova zohrial vodu a opäť hrniec vložil dovnútra. Takto som pokračoval počas celého výpadku. Aby som mal situáciu pod kontrolou, prakticky som sa od liahne nepohol. No výsledok stál za to – vyliahli sa mi zdravé a silné kuriatka.

Aj keď teplota občas mierne kolísala, nikdy neklesla pod kritickú hranicu. Možno zohral rolu aj faktor šťastia, ale som presvedčený, že včasná príprava a rýchla reakcia boli kľúčové.

Ďalšie výpadky? Pripravený!

V obci boli medzičasom ohlásené ďalšie výpadky elektriny, a tak sa pripravujem na podobný scenár. Tentoraz pôjde o ohrev v odchovni, kde už budú malé kuriatka potrebovať stabilné teplo. Okrem horúcej vody vo fľašiach obalených uterákom, plánujem použiť aj termofor, ktorý výborne drží teplo niekoľko hodín a dá sa bezpečne umiestniť pod kuriatka , kde bude zdrojom tepla a zároveň bude aj dostatočne mimo dosahu mláďat, aby som doň mohol naliať trošku teplejšiu vodu a im to neublížilo.

Zároveň plánujem použiť viac menších fliaš s horúcou vodou, ktoré obmením po niekoľkých hodinách. Ak máte doma kempingový varič alebo sporák na plyn, je to ideálny doplnok pre zohrievanie vody počas krízovej situácie.


Rady pre chovateľov, ako prežiť výpadok elektriny počas liahnutia:

  1. Majte vždy záložný zdroj energie – stará autobatéria, powerbanka s výstupom 12V alebo malý invertor môžu zachrániť situáciu.
  2. Pripravte si mechanický alebo 12V termostat, aby ste mohli regulovať teplotu aj bez sieťového napätia.
  3. Používajte hrnce, termosky alebo PET fľaše s horúcou vodou, ktoré umiestnite bezpečne do liahne.
  4. Sledujte teplotu manuálne, ak nemáte funkčný displej, pomôže teplomer s max/min záznamom.
  5. Buďte pripravení zostať pri liahni a dohliadať na vývoj situácie – improvizácia často vyžaduje ľudský dohľad.
  6. Odchov mláďat po výpadku vyžaduje rovnakú starostlivosť – teplé fľaše, termofory a suché, čisté podložie.

Aj keď elektrina hrá v chove hydiny zásadnú rolu, výpadok ešte nemusí znamenať katastrofu. S trochou vynaliezavosti, praktickými pomôckami a ochotou obetovať trochu svojho času môžete aj vy zvládnuť situáciu a dočkať sa zdravých vyliahnutých kuriatok. Tento zážitok mi ukázal, že aj bez elektriny sa dá – hoci s troškou stresu – zachrániť, čo sa zachrániť dá.

Viac informácií o dodávke energie nájdete aj na stránkach distribučných spoločností. západoslovenská , stredoslovenská a východoslovenská

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *