🐔 Transylvánsky nahý krk – odolné a nenáročné plemeno s nezameniteľným vzhľadom

Transylvánsky nahý krk je plemeno, ktoré pochádza zo Sedmohradska a je na prvý pohľad rozlíšiteľné

Obsah:

  1. Úvod pre chovateľov
  2. Pôvod a história
  3. Vzhľad a farebné varianty
  4. Hmotnosť a znáška
  5. Farba vajec
  6. Temperament, kvokavosť a schopnosť lietania
  7. Odolnosť voči počasiu a nároky na chov
  8. Vhodnosť do drobnochovu
  9. Zaujímavosti a odporúčania
  10. Záver

1. Úvod pre chovateľov

Transylvánsky nahý krk je plemeno, ktoré si vďaka svojmu netypickému vzhľadu okamžite všimnete. Holý krk môže na prvý pohľad pôsobiť zvláštne, no ide o veľmi praktickú vlastnosť. Tieto sliepky sú mimoriadne prispôsobivé, dobre znášajú teplotné výkyvy a vyžadujú len minimálnu starostlivosť. Vďaka kombinovanej úžitkovosti (vajcia + mäso) a odolnosti je toto plemeno ideálne najmä pre tých, ktorí chcú mať doma nenáročný a zároveň produktívny chov.


2. Pôvod a história

Transylvánsky nahý krk má svoj pôvod v oblasti Sedmohradska, ktorá bola historicky známa ako súčasť Uhorska, dnes patriaca do Rumunska. Chov tohto plemena má dlhú tradíciu – predpokladá sa, že holý krk je výsledkom prirodzenej mutácie, ktorú miestni chovatelia cielene ďalej šľachtili. Z Rumunska sa plemeno rozšírilo do Maďarska, Rakúska, Nemecka a neskôr do celej Európy. V Nemecku je známe pod názvom Nackthalshuhn, ale variant tohoto plemena je zjavne viacej napríklad aj pod názvom Naked Neck o ktorom som už písal, alebo Holokrčka u nás.. Vďaka svojej robustnosti si rýchlo získalo obľubu v oblastiach s drsnejšími klimatickými podmienkami.


3. Vzhľad a farebné varianty

Najvýraznejšou črtou plemena je úplne holý krk a často aj časť hrude. Koža na týchto miestach býva červená až ružová. Ide o dedičnú vlastnosť podmienenú dominantným génom. Telo je stredne veľké, svalnaté a pevne stavané. Hrebeň býva jednoduchý, stredne veľký a dobre vyvinutý. Nohy sú nepodlomené a bez peria.

Farebné varianty uznané v štandardoch:

  • čierna s leskom
  • biela
  • žltá
  • modrá (riedko chovaná)
  • jarabičia
  • červeno-krká
  • strakato-hnedá

Niektoré farebné varianty sú dostupné len v určitých krajinách. V strednej Európe sú najčastejšie chované biela, čierna a červeno-krká varianta.

Transylvánsky nahý krk je plemeno, ktoré pochádza zo Sedmohradska  a je na prvý pohľad rozlíšiteľné

4. Hmotnosť a znáška

Transylvánsky nahý krk patrí k stredne ťažkým plemenám:

  • Kohút: 2,5 – 3,5 kg
  • Sliepka: 2,0 – 2,5 kg
  • Znáška: 160 – 200 vajec ročne

Znáška začína pomerne skoro – už okolo 5. až 6. mesiaca veku. Vajíčka sú stredne veľké až veľké, sliepky znášajú rovnomerne počas celého roka.


5. Farba vajec

Vajcia majú:

  • Farbu škrupiny: krémovú až svetlohnedú
  • Priemerná hmotnosť vajec: 55 – 60 g

Niektoré línie dosahujú vyššiu znášku, najmä ak sú cielene šľachtené. V prípade dobrého krmiva a optimálnych podmienok môže znáška presiahnuť aj 220 vajec ročne.


6. Temperament, kvokavosť a schopnosť lietania

Plemeno má pokojný temperament, je mierumilovné, dobre znáša iné druhy hydiny a nevykazuje agresívne správanie. Sliepky občas kvokajú, ale kvokavosť nie je výrazná. Sú to spoľahlivé matky, ktoré dokážu mláďatá dobre vysedieť aj vodiť, ak im to dovolíme.

Vzhľadom na ťažšiu stavbu tela majú obmedzenú schopnosť lietania, čo je výhodou pri chove vo výbehoch – netreba vysoké oplotenie.


7. Odolnosť voči počasiu a nároky na chov

Transylvánsky nahý krk je jedno z najodolnejších plemien vôbec. Dobre znáša:

  • horúčavy – vďaka holému krku sa menej prehrieva
  • zimu – pokiaľ má suchý a závetrný prístrešok, netrpí ani v mrazoch

Má nízke nároky na krmivo aj podmienky. Využíva voľný výbeh na pastvu, dobre hrabe a hľadá si potravu. Nie je náchylné na choroby.


8. Vhodnosť do drobnochovu

Toto plemeno je ideálne do malochovu aj zmiešaného hospodárstva. Poskytuje dostatok vajec aj kvalitné mäso. Je spoľahlivé, odolné, ľahko zvládnuteľné aj pre začiatočníkov. Pre svoj zvláštny vzhľad môže pôsobiť odstrašujúco, no v praxi ide o veľmi priateľské a pracovité sliepky.


9. Zaujímavosti a odporúčania

  • Holý krk je spôsobený mutáciou génu „Na“, ktorý je dominantný. Ak krížite Nahokrčku s iným plemenom, často sa u potomstva objaví aspoň čiastočne holý krk.
  • Plemeno sa niekedy využíva aj v hybridizácii, napríklad pri vývoji hybridov odolných voči teplu.
  • Na výstavách zaujmú netypickým vzhľadom a bývajú obľúbené medzi deťmi.
  • V chladných oblastiach odporúčame na zimu trocha vyšší energetický prísun (napr. kukuricu večer) a suchý kurín.

10. Záver

Transylvánsky nahý krk je plemeno s výnimočnými vlastnosťami – nenáročné, odolné, dobre znášajúce vajcia aj produkujúce chutné mäso. Je to ideálny kandidát pre malých chovateľov, ktorí hľadajú spoľahlivú sliepku bez veľkých nárokov. Jej zvláštny vzhľad môže odradiť, no pod špecifickým zovňajškom sa skrýva veľmi užitočné a priateľské plemeno.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *