🦚 Bažant strieborný – okrasný klenot z juhovýchodnej Ázie

Bažant strieborný - okrasný klenot medzi bažantmi

Obsah:

  1. Úvod pre chovateľov
  2. Pôvod a výskyt vo voľnej prírode
  3. Vzhľad samca a samice
  4. Správanie a zvuky
  5. Chov v zajatí
  6. Krmivo a nároky na výbeh
  7. Rozmnožovanie a odchov mláďat
  8. Využitie a význam v chovoch
  9. Ohrozenie a ochrana
  10. Záver

Bažant strieborný – úvod pre chovateľov

Bažant strieborný je jedným z najkrajších zástupcov čeľade bažantovitých vtákov. Vďaka nádhernému sfarbeniu, elegantnému pohybu a relatívnej nenáročnosti patrí medzi obľúbené druhy vo voliériach milovníkov okrasnej hydiny. Vhodný je pre skúsených chovateľov, ale s trochou znalostí a trpezlivosti si s ním poradia aj začiatočníci.


2. Pôvod a výskyt vo voľnej prírode

Bažant strieborný pochádza z juhovýchodnej Ázie, najmä z horských oblastí Číny, Thajska, Laosu a Vietnamu. Obýva bambusové a horské lesy do nadmorskej výšky 2 000 metrov. V prírode je veľmi plachý, no v zajatí si dokáže na ľudí zvyknúť. Ide o druh s pomerne širokým areálom výskytu, no s viacerými poddruhmi.


3. Vzhľad samca a samice

Samec bažanta strieborného je ozajstným skvostom. Dosahuje dĺžku tela 100 – 125 cm (z toho polovicu tvorí dlhý chvost). Jeho perie je prevažne striebornobiele s čiernym žilkovaním, krídla sú lesklé, chvost výrazne dlhý a biely. Hlava a krk sú lesklo čierne, no najvýraznejším znakom je červená, holá koža na tvári, typická pre bažanty.

Samica je menšia a nenápadnejšia – jej operenie je hnedosivé so vzorovaním, vďaka čomu dobre splýva s prostredím. Má kratší chvost a menej výrazné farby, no jej ladné pohyby sú rovnako pôvabné.

Bažant strieborný - okrasný klenot medzi bažantmi

4. Správanie a zvuky

Bažant strieborný je aktívny hlavne cez deň. Vo voliére si rád vytvára pevné teritórium a samce môžu byť v období hniezdenia územčisté – hlavne voči iným samcom. Jeho hlas je prenikavý, najčastejšie sa ozýva typickým „krok-krok-krok“ alebo ostrým „krèèèk“. Na človeka si dokáže zvyknúť, no neodporúča sa častý kontakt, najmä mimo obdobia kŕmenia.


5. Chov v zajatí

Bažanty strieborné si vyžadujú priestrannú voliéru, ideálne s trávnatým podkladom, úkrytmi a vyššími konármi na nocovanie. Voliéra by mala byť vysoká aspoň 2 metre a s minimálnou plochou 10 m² na pár. Dôležité je zabezpečiť ochranu proti predátorom – najmä lasiciam, líškam a dravcom.

Podklad by mal umožňovať hrabanie – ideálne zmes piesku, zeminy a mulču. V lete ocenia tieň a vlhšie miesta.


6. Krmivo a nároky na výbeh

Bažant strieborný je všežravec. V prírode sa živí:

  • semenami, plodmi a listami rastlín,
  • hmyzom, larvami, červami a slimákmi.

V zajatí ich možno kŕmiť:

  • špeciálnymi zmesami pre bažanty alebo prehrabávajúce vtáky,
  • obilninami (pšenica, proso),
  • zeleninou (napr. mrkva, jablká, šalát),
  • vareným vajcom a tvarohom počas odchovu mláďat,
  • živým krmivom – múčne červy, červy z kompostu.

Prístup k čerstvej vode je nevyhnutnosťou.


7. Rozmnožovanie a odchov mláďat

Hniezdne obdobie začína na jar, od apríla do júna. Samec často tancuje pred samicou a prezentuje svoj chvost. Samica znáša 6 – 12 vajec, ktoré inkubuje približne 25 dní.

Odchov mláďat je možný prirodzene (ak je samica dobrá matka), alebo umelo v liahni a s podkladovou lampou. Mláďatá rastú rýchlo, no spočiatku sú citlivé na prievan a chlad. Po 8 týždňoch už dokážu byť v priestrannej voliére.


8. Využitie a význam v chovoch

Bažant strieborný sa nechová na produkciu mäsa alebo vajec – jeho hlavnou hodnotou je okrasná funkcia. Často sa chová v zverniciach, záhradách alebo v zoologických záhradách ako estetický vták.

V niektorých regiónoch sa používa aj ako kríženec pri tvorbe farebne atraktívnych línií bažantov, no kríženie s inými druhmi nie je vždy úspešné.


9. Ohrozenie a ochrana

Vo voľnej prírode nie je bažant strieborný aktuálne priamo ohrozený (IUCN: LC – najmenej ohrozený). Napriek tomu ho v niektorých oblastiach ohrozuje:

  • úbytok prirodzeného biotopu (odlesňovanie),
  • nelegálny lov,
  • kríženie s introdukovanými bažantmi.

V chovoch sa odporúča zachovávať genetickú čistotu a nepáriť poddruhy bez účelu.


10. Záver

Bažant strieborný je skutočný skvost medzi okrasnými vtákmi. Vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu, pokojnej povahe a možnosti chovu v záhradných voliérach sa stáva čoraz obľúbenejším aj medzi slovenskými chovateľmi. Ak mu doprajete dostatok priestoru, vhodné krmivo a bezpečný výbeh, odmení sa vám nádherným vzhľadom a dôstojným správaním.


Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *