
Ayam Cemani je jedno z najzáhadnejších a najvýraznejších plemien sliepok na svete. So svojím úplne čiernym vzhľadom pôsobí až nadprirodzene. Tento unikátny genetický zjav však nie je len vizuálnym fenoménom – má aj významné miesto v kultúre juhovýchodnej Ázie. Aj keď ide o veľmi vzácne plemeno, jeho chov je pre mnohých chovateľov výnimočnou skúsenosťou.
Pôvod a história plemena
Ayam Cemani pochádza z Indonézie, konkrétne z ostrova Jáva, kde bolo po stáročia chované ako posvätné zviera. V tradičnej indonézskej kultúre bolo používané pri rituáloch, keďže sa verilo, že má magické schopnosti a prináša šťastie či ochranu. Do Európy sa dostalo až v 90. rokoch 20. storočia vďaka holandskému chovateľovi.
Vzhľad a farebné varianty
Toto plemeno je známe svojím celistvým čiernym sfarbením – čierne sú nielen perie, ale aj koža, zobák, nohy, hrebeň, svalovina, a dokonca aj vnútorné orgány. Tento jav je spôsobený genetickou mutáciou zvanou fibromelanóza, ktorá spôsobuje extrémnu produkciu tmavého pigmentu – melanínu.
Farebné varianty u tohto plemena neexistujú – Ayam Cemani je výlučne čierne. Perie môže mať v slnečnom svetle mierny kovovo-zelený alebo fialový odlesk, čo pridáva na jeho atraktivite.
Hmotnosť, vajcia a znáška
Kohút dorastá do 2 až 2,5 kg a sliepka od 1,5 do 2 kg. Vajíčka sú krémové až svetloružové a dosahujú hmotnosť 45 až 50 gramov. Ročná znáška je približne 80 až 120 kusov.
Napriek svojmu exotickému vzhľadu nie je Ayam Cemani nosné plemeno. Znáška je pomerne nízka a sliepky zvyčajne neznášajú vajcia pravidelne počas celého roka.
Schopnosť lietania a kvokavosť
Ayam Cemani má slabú schopnosť lietania. Vďaka svojej telesnej stavbe a hmotnosti sa len zriedkavo pokúša lietať, a to len na veľmi krátke vzdialenosti.
Kvokavosť je nízka až žiadna – sliepky zriedka kvokajú a ešte menej často vysedia mláďatá. Preto sa liahnutie zvyčajne rieši umelou inkubáciou alebo náhradnou kvočnou.
Odolnosť voči počasiu
Keďže ide o plemeno pochádzajúce z tropického pásma, Ayam Cemani zle znáša chlad a vlhké podmienky. Najvhodnejšie je pre chov v teplejších oblastiach, prípadne vo vyhrievaných kurínoch. Vyžaduje suché prostredie a dobrú ochranu pred prievanom.
Využitie plemena a zaujímavosti
- Okrasné plemeno: pre svoj výnimočný vzhľad je mimoriadne cenené ako výstavné alebo zberateľské plemeno.
- Symbolika a rituály: v Indonézii je stále používané v tradičných obradoch, najmä kvôli tmavej krvi.
- Vysoká cena: Ayam Cemani patrí medzi najdrahšie plemená sliepok na svete – cena kohúta môže presiahnuť stovky eur.
- Priateľská povaha: napriek exotickému vzhľadu je plemeno mierne, pokojné a pomerne dobre sa znáša aj s inými plemenami.
Záver
Ak hľadáte sliepku, ktorá bude ozdobou každého dvora a zároveň raritou, Ayam Cemani je výnimočnou voľbou. Hoci neoslní množstvom vajec, jej pôvod, vzhľad a mystika robia z tohto plemena unikátny chovateľský zážitok. Odporúča sa skôr skúseným chovateľom, ktorí dokážu zabezpečiť vhodné podmienky pre jej zdravie a komfort.

Komentáre