Drobnochov a jeho budúcnosť na slovenských dedinách – návrat ku koreňom?


Drobnochov na dedinách vykazuje rastúci trend

a to napriek všetkým možným starostiam, ktoré chov hydiny a domácich hospodárskych zvierat so sebou prináša. Radosť s chovu , zo samostatnosti v zásobovaní vajíčkami a domácimi produktmi, je evidentne viac ako často aj byrokratické prekážky.


🏡 Úvod

V posledných rokoch sledujeme tichý, no citeľný návrat k drobnochovu na slovenských dedinách. Zatiaľ čo kedysi tvoril chov hydiny, králikov či oviec neodmysliteľnú súčasť gazdovstva, v 90. rokoch a na začiatku 21. storočia mnohé domácnosti od tejto tradície upustili. Dnes sa situácia mení a drobnochov opäť naberá na popularite. Prečo? Odpoveď je zložitejšia než len ekonomika – ide aj o kultúru, hodnoty a spôsob života.


🌱 1. Sebestačnosť ako motivácia

Najsilnejším impulzom pre obnovu drobnochovov bola pandémia COVID-19. Obchody prázdne, neistá dostupnosť potravín a narušenie reťazcov spôsobili, že mnohí začali uvažovať nad vlastnou výrobou vajec či mäsa. Záujem o domáce produkty nielen pre vlastnú spotrebu, ale aj pre príbuzných či známych výrazne stúpol.

Okrem toho tu zohráva úlohu aj rastúci dopyt po potravinovej kvalite. Mnohí spotrebitelia si dnes uvedomujú, že vajíčko zo sliepky, ktorá behá po dvore a dostáva pestrú stravu, je iné ako to z veľkochovu. Drobnochov prináša istotu – vieš, čím si zviera kŕmil, v akých podmienkach žilo a aký je jeho zdravotný stav. Sebestačnosť teda nie je len otázkou ekonomiky, ale aj dôvery a nezávislosti.


🐔 2. Obnova chovov sliepok a tradičných plemien

Najčastejšou voľbou začínajúcich chovateľov sú sliepky. V posledných rokoch pozorujeme aj nárast záujmu o tradičné a domáce plemená ako Oravka, Sasexka či Rodajlendka. Tieto sliepky sú vhodné do prírodných podmienok, dobre znášajú zimu a nepotrebujú komplikovanú starostlivosť.

Ďalšou populárnou voľbou sú hybridy ako Dominant či Kalimero, ktoré sú obľúbené pre dobrú znášku. Dôležité však je prispôsobiť chov miestnym podmienkam a možnostiam, najmä čo sa týka priestoru, zabezpečenia výbehu a kŕmenia. Mnohí chovatelia dnes volia aj estetické hľadisko – napríklad hodvábničky či sebritky, ktoré sú zároveň aj okrasné.


💚 3. Drobnochov – viac ako len úžitok

Pre mnohých je dnes drobnochov formou relaxu. Kontakt so zvieratami, každodenná rutina a možnosť sledovať rast zvierat prináša psychický oddych. Navyše deti sa cez chov učia zodpovednosti a vzťahu k prírode.

Nezanedbateľný je aj sociálny aspekt – výmeny vajec medzi susedmi, spoločné výbehy alebo diskusie o problémoch s kŕmením pomáhajú vytvárať komunitu. Na niektorých miestach vznikajú susedské zoskupenia drobnochovateľov, ktorí si navzájom pomáhajú pri liahni, kŕmení počas dovoleniek, alebo sa delia o skúsenosti s chorobami.


💡 4. Technológie a informácie v službách chovateľa

Dnešný drobnochovateľ má k dispozícii množstvo informácií: články, videá, fóra, aplikácie. Nie je teda problém naučiť sa, ako postaviť kurník, ako kŕmiť sliepky alebo ako bojovať proti čmelíkom či kokcídiám.

Mnohí používajú aj technické pomôcky ako digitálne teplomery do liahn, solárne osvetlenie kurníka, automatické napájačky alebo vážiace systémy na sledovanie rastu. Vznikajú aj domáce projekty tzv. smart hniezd, ktoré zaznamenávajú znášku alebo pomocou RFID identifikujú sliepky. Tieto technológie robia chov nielen efektívnejším, ale aj zábavnejším.


⚠️ 5. Problémy a úskalia

Nie všetko je však ideálne. Mnohých odrádzajú vysoké ceny krmív, problémy s predátormi (líšky, kuny, jastraby), ale aj byrokracia pri väčšom počte zvierat. V niektorých obciach sú navyše obmedzenia chovu hydiny z dôvodu blízkosti obydlí alebo nezhody so susedmi.

Aj medzi členmi rodiny môžu vznikať spory, keď jeden člen domácnosti drobnochov miluje a iný ho vníma ako záťaž. Zložitou témou môže byť aj otázka humánnosti – nie každý vie alebo chce sám poraziť hydinu. To môže limitovať sebestačnosť pri chove na mäso.


🔮 6. Budúcnosť drobnochovu

Trend drobnochovu bude pokračovať. Rastie záujem o lokálnu produkciu, zdravé potraviny a trvalo udržateľný spôsob života. Weby ako chovhydiny.sk, miestne burzy a chovateľské výstavy sú dôkazom, že tento segment je na vzostupe.

Veľmi dôležité bude zlepšiť legislatívne podmienky – napríklad umožniť jednoduchší predaj z dvora bez zložitej evidencie alebo podporiť drobnochov formou poradenstva a mikrograntov. Obce by mohli vytvárať chovateľské zóny alebo poskytovať poradenstvo začínajúcim chovateľom.

Drobnochov má tiež potenciál prepojiť generácie – starí rodičia odovzdávajú skúsenosti vnúčatám, čím sa obnovujú väzby a tradície.


🧭 Záver

Drobnochov na dedinách nie je prežitkom. Je odpoveďou na potrebu istoty, kvality a zmysluplného vzťahu k pôde v dobe, kedy mnohé veci okolo nás strácajú osobný rozmer. Kikiríkanie kohúta, vôňa čerstvej slamy a každodenný rituál kŕmenia sliepok sa tak opäť stávajú súčasťou života mnohých slovenských domácností – nielen ako spomienka na minulosť, ale ako vedomé rozhodnutie pre zdravší a pokojnejší život.


Drobnochov priťahuje aj obyvateľov satelitov v moderných bungalovoch

1 komentár k “Drobnochov a jeho budúcnosť na slovenských dedinách – návrat ku koreňom?”

  1. O rastúcom záujme o chov dokonale svedčí aj počet členov v niektorých Facebookových skupinách, ktorý prekračuje aj 110 000 členov.

    Odpovedať

Vložiť komentár